Chorvatské kapitánské průkazy

Chorvatské průkazy jsou v poslední době poměrně oblíbeným způsobem, jak se stát majitelem kapitánského průkazu. Ve srovnání s průkazy českými či britskými je jejich získání poměrně jednoduché, zkouška na kterémkoli chorvatském Chorvatskokapitanátu trvá přibližně 10 minut, problémem na druhé straně je z toho plynoucí špatná připravenost uchazečů na následnou samostatnou plavbu. Navíc na trhu existují nabídky na doručení chorvatského kapitánského průkazu až do domu - průkaz se dá koupit. I v rámci případné zkoušky průkaz dostane prakticky každý, kdo zaplatí příslušný poplatek asi 120 EUR. Oficiálně platí průkazy od roku 2005 jen na lodě registrované v chorvatském námořním rejstříku a plující ve vnitřních mořských vodách a teritoriálních vodách Chorvatské republiky (článek 1, odstavec 1 a 2 „Uvjerenje o osposobljenosti za voditelja brodice“ vydané podle vyhlášky chorvatského ministerstva námořnictví, dopravy a spojů „Pravilnika o brodicama“ NN br.81/94 ve znění NN br.77/01), prakticky jsou ale uznávané i ostatními přímořskými státy. Jejich platnost je omezena na lodě do 30 BT (1 brutto tuna = 100 stop3 = 2,83m3), obsahuje i povolení k ovládání radiové stanice v rámci Chorvatska.

Chorvatsko

Požadavky u zkoušky:

- čtení mapy (význam značek na mapě, určit souřadnice určitého bodu, odečíst vzdálenost pomocí odpichovátka, spelling názvů na mapě)

- pravidla plavby na moři (např. přednosti míjejících se plavidel)

- obsluha radiostanice (volání May Day, číslo kanálu)

- jednotlivé uzly a jejich použití

 

Chorvatské kapitánské průkazy mají špatný zvuk zejména v zemích v okolí Chorvatska. Faktem zůstává, že v zámoří a vzdálenějších zemích jsou Chorvatské průkazy dobře akceptovány, protože Chorvatsko je přímořskou zemí...
Druhým důležitým faktem zůstává, že v případě nehody je posuzována činnost kapitána primárně nikoli na základě vlastnictví nějakého průkazu, ale podle lodního deníku a kroků, které kapitán učinil pro odvrácení nehody a následně ke zmírnění jejích následků.
Chorvatské kapitánské průkazy jsou výbornou ukázkou toho, že není důležité jaký průkaz máte, ale co umíte!