Historie jachtingu

HISTORIE JACHTINGU CELOSVĚTOVĚ Plavba na plachetních lodích je vynález starý tisíce let, nejstarší vyobrazeníplachetní lodě bylo nalezeno na Egyptské váze z roku 3 500 př.n.l. Zatímco dříve ale byla plavba na lodi využívána především jako způsob dopravy, jachtařské závody se datují do Nizozemí 17. století, odkud se sport velmi rychle rozšířil do Anglie. Právě zde se poprvé objevily na zakázku vyrobené ‚jachty‘ (z holandského slova ‚jacht‘, které znamená lov, lovit). V roce 1851 vyzval americký jachetní klub v New Yorku své členy k prvnímu souboji a to vedlo k založení slavné tradice Amerického poháru, nejstarší dodnes existující sportovní soutěže v jachtingu na světě.


V roce 1907 
vznikla v Londýně International Yacht Racing Union (IYRU), jejímž hlavním cílem bylo zajistit, aby všichni soupeři závodili za stejných podmínek (tj. na lodích stejného typu, se stejnou plochou plachet a se stejným tvarem trupu). Rozdělením lodí do jednotlivých kategorií a přesnému určení tvaru a velikosti malých závodních člunů s jedním stěžněm, vznikl později druh vodního plachetního sportu, kterému se dnes říká okruhový jachting. Provozuje se vesměs na chráněných vodách s jedno-až tříčlennou posádkou, většina závodů probíhá mezi loďmi jednoho typu (‚one design‘ racing). Okruhový jachting je dostupným sportem pro nejširší veřejnost, navíc je i sportem letních olympijských her. Jiné kategorie závodů se účastní velké námořní kajutové plachetnice, které závodí především na moři v náročných dálkových point-to-point závodech. Existují nejrůznější druhy závodů od soutěží osamělých mořeplavců, etapové závody mnohočetných posádek, až po nepřerušované plavby kolem světa. Nejznámější jsou Fastnet Race ve Velké Británii a Sydney to Hobart Yacht Race kolem východního pobřeží Austrálie. Kromě klasických závodů existují i závody využívající handicapový systém, které upravují konečný čas podle relativní maximální rychlosti daného plavidla.
 
HISTORIE JACHTINGU V ČESKÉ REPUBLICE 
První záznamy o plachtičích-amatérech jsou u nás z poloviny 19. století. Šlo většinou o lidi, kteří byli svým povoláním pevně spojeni s říční 
dopravou. Přirozeným centrem plachtění u nás byl Střelecký ostrov v Praze, Roudnice nad Labem, Mělník, Litoměřice. První českou veřejnou soutěží plachetních lodí byl závod pěti lodí, který se konal 25. září 1870 v rámci veslařských závodů na trati mezi Střeleckým a Barvířským ostrovem v Praze. V květnu roku 1895 vznikl samostatný Český yacht klub, který vyslal našeho prvního zástupce na Olympijské hry do Paříže v roce 1924. Po druhé světové válce se jachting dočkal neuvěřitelného rozmachu, který panuje v podstatě až dodnes.