Kapitánské průkazy Royal Yachting Association (RYA)


The Royal Yacthting Association (RYA) je britská národní organizace, která v Británii sdružuje přes 500 000 rekreačních i sportovních jachtařů. Vydává celosvětově uznávané kvalifikační průkazy pro profesionální i neprofesionální jachtaře, o které každoročně zažádá přes 185 000 lidí. A to i přes to, že pro rekreační plavbu v teritoriálních vodách Velké Británie není potřeba žádné oprávnění. Získání průkazu RYA je tak v Británii otázkou prestiže, ne zákonné povinnosti. Kvalifikační certifikáty RYA jsou uznávány a respektovány po celém světě a jsou zárukou vysoké úrovně teoretických i praktických znalostí. Certifikáty RYA je možné získat v téměř 2 200 RYA certifikovaných výcvikových centrech ve 23 zemích světa. Podmínkou je ovšem precizní znalost angličtiny, protože zkoušky po celém světě probíhají v angličtině a přítomnost tlumočníka je neřípustná.
 
ÚROVNĚ SCHOPNOSTÍ DLE RYA:
Skipper
Jde o kapitána menší lodi (malé jachty, rekreačního plavidla, rybářské lodě). Slovo je odvozeno z holandského „schipper“ (schip znamená holandsky loď). RYA rozlišuje:
- Day-Skipper - pro kratší jednodenní plavby.
- Coastal-Skipper - pro vícedenní plavby.
 
Yachtmaster
Kapitán větší plachetnice či motorově lodě podle typu průkazu, certifikuje schopnost vést loď za určitých podmínek daných typem licence. Dle RYA se rozlišuje:
- Yachtmaster Inshore (splývá s Coastal-Skipper) - profesionálně platí na lodě do 24m délky plující ve vodách kategorie 3 - 6 (do 20 mil od pobřeží ve dne za pěkného počasí).
- Yachtmaster Offshore - opravňuje v plavbě až 150 mil od pobřeží.
- Yachtmaster Ocean - předpokládá již absolvování Yachtmaster Offshore, doplňuje znalosti o plavbě na otevřeném oceánu.
 
 
CERTIFIKÁTY VYDÁVANÉ RYA: RYA vydává certifikáty pro profesionální i neprofesionální využití. 
Mezi neprofesionální certifikáty patří: - Yachtmaster Ocean certificate of competence - Yachtmaster Offshore certificate of competence - Yachtmaster Coastal certificate of competence - Coastal Skipper certificate of competence - Day Skipper certificate of competence - Advanced Powerboat certificate of competence - Powerboat Level 2 - Day Skipper shorebased certificate - Coastal Skipper/Yachtmaster Offershore shorebased certificate - Yachtmaster Ocean shorebased certificate - Marine Radio Short Range certificate - Basic Sea Survival certificate - First Aid - Diesel Engine - International Certificate of Competence for operators of pleasure craft