Hausbóty - plavba na řekách

Říční lodě, na kterých se dá i přenocovat a cestovat několik dní nebo týdnů u nás nemají tak velkou tradici jako např. v Nizozemí. Také proto se při jejich označení používá trochu zavádějící název hausbót. Protože hausbót je správně obydlí na vodě, zpravidla bez pohonu, ukotvené v přístavu.

Dovolená na hausbótu má v Evropě čím dál více příznivců a také velmi dobré podmínky. Zejména ve Francii a Holandsku najdete velmi dobré zázemí a velmi bohatou síť řek a kanálů určených právě pro rekreační plavbu

Plavba na hausbótu nabízí nádech dobrodružství, ale je bezpečnější a jistější než námořní plavba. Na rozdíl od jachtingu je vhodná i pro začátečníky a při pronajímání lodi většinou nepotřebujete žádný průkaz kapitána.

Výjímkou je Německo, kde je v některých oblastech vyžadován průkaz pro sportovní plavbu, v případě Čechů stačí Mezinárodní průkaz vůdce rekreačního plavidla. Je to vyžadováno zejména v oblastech, kde se pohybují také velké nákladní lodi, např. okolo Berlína.

Na říční lodě můžete s sebou vzít děti, psí miláčky i starší rodiče, kteří neujdou velké vzdálenosti. Díky lodi se tak dostanou do míst, která by pro ně jinak byla nepřístupná. Z hausbótu si můžete užít netradiční pohled na mnohé památky, např. Benátky, Berlín, zámky na Loiře a mnohé další.