O jachtingu a plavbě na jachtách

Pro pronájem plachetnice budete potřebovat kapitánský průkazJachting je sport provozovaný na lodích a kdo chce lodě bezpečně řídit, musí mít dostatek zkušeností a znalostí.

Jachting je jednou z nejsvobodnějších lidských činností a jak známo, každá svoboda musí být vyvážena odpovědností. Nasednout do auta bez znalostí jak auto řídit je díky regulaci která automobilovou dopravu provází docela složité a většinou se na to rychle přijde. Nasednout na vlastní jachtu a bez jakýchkoli znalostí vyplout na moře je mnohem snažší a ani to nemusí znamenat porušení zákona a při značné dávce štěstí to ani špatně nedopadne.

Většina lidí ale v dnešní době nepluje na vlastních jachtách, naopak roste obliba charteru a většina lidí si jachtu nekupuje, ale půjčuje. Majitelé a provozovatelé proto chtějí mít jistotu, že se jim jachta v pořádku vrátí a vyžadují kapitánské průkazy jako důkaz o schopnosti kapitána a posádky jachtu ovládat. Existuje mnoho různých typů kapitánských průkazů a vyznat se v nich není snadné. Proto si klademe za cíl seznámit vás s jednotlivými typy průkazů , se kterými se můžete setkat, případně, které budete potřebovat.

Pod pojmem jachting se označuje sport provozovaný na lodích poháněných silou větru (plachetní lodě, plachetnice) nebo motorem (motorové jachty). Obecně platí, že pro malé rekreační plachetnice a motorové jachty platí stejné kapitánské průkazy, ale zejména pro plavbu na rychlých motorových člunech bývají vyžadovány speciální průkazy.

Pro úplnost ještě dodejme, že jachting lze provozovat i na jiných površích, než je voda - pak se hovoří o ledním jachtingu, jachtingu na písku, případně o jachtingu na pevné zemi. Jachting je dnes nejenom sportem, ale i životním stylem; tisíce lodí a posádek po celém světě tráví dlouhé měsíce a roky na moři. Plachtění je způsob pohonu plachetní lodě, při kterém loď využívá relativního pohybu vody a větru. Pokud je ve směru či rychlosti větru a vodních proudů rozdíl, je na jejich rozhraní určitý rozdíl energií, které může plachetnice využít k pohybu. Toto není možné za klidného dne nebo pokud je směr větru a vodního proudu stejný. Kombinace aerodynamické síly z plachet a podvodní hydrodynamické síly umožňuje plachetnici pohyb prakticky v každém směru (kromě pohybu ostře proti větru). Výhodou plachetnic je stabilita a schopnost plavby za téměř každého počasí. Naproti tomu motorové jachy mají omezenou zásobu paliva a tím dosah plavby a menší jachty jsou nevhodné pro plavbu v rozbouřeném moři a za silného větru.