Závody v jachtingu

Existuje mnoho jachtařských závodů, které se liší obtížností, typem plavidel i délkou trvání. Některé probíhají v chráněných vodách, jiné na otevřeném moři; v některých závodí vždy jen lodě jednoho typu, jiné jsou volně přístupné všem a výsledky zpracovávají pomocí handicapového systému.

Podle International Yacht Racing Union (IYRU) se rozlišuje mnoho lodních tříd a neustále přibývají nové - napřstar (od roku 1906), olympijská jola (od roku 1936), finn (z Finska roku 1951), 470, Flying Dutchman, pirát a další.

OKRUHOVÝ JACHTING

Soutěže v okruhovém jachtingu probíhají v chráněných vodách přístavů, trať závodu je značena bójkami. Jednotlivé závody většinou trvají od několika minut do několika hodin. Soutěž, neboli regata, většinou sestává z několika závodů, vítězí ta loď, která si vede v nejvíce závodech nejlépe. Nejznámějším závodem této kategorie je Americký pohár, založený v roce 1851.

 

DÁLKOVÝ JACHTING

Dálkové závody trvají vždy alespoň několik hodin, ty nejdelší z nich vedou jachtaře kolem světa. K nejznámějším dálkovým jachtařským závodům patří zcela jistě Sydney to Hobart Yacht Race, Transpacific Yacht Race, Fastnet Race, Bermuda Race, 2005 Rolex Transatlantic Challenge a West Marine Pacific Cup. Soutěžím v plavbě kolem světa vévodí Volvo Ocean Race, Global Challenge a Clipper Round the World Race.
Velké oblibě se v posledních letech těší dálkové plavby jednotlivců. Jejich tradice sahá do roku 1891, kdy spolu v plavbě přes Atlantik soutěžili William Albert Andrews a Josiah W. Lawlor; oficiálně však první transatlantická plavba jednotlivce proběhla v roce 1960. První závod v plavbě jednotlivců kolem světa byl Sunday Times Golden Globe Race v letech 1968-1969.

DALŠÍ ZÁVODY
Některé závody nespadají ani do jedné výše zmíněné kategorie - např. Three Peaks Yacht Race ve Velké Británii, ve kterém soutěží týmy v jachtingu, cyklistice a běhu.